- Zabawki - poradnik
- 0 komentarzy
- Tagi: zabawki drewniane, zabawki zręcznościowe
Dłonie są instrumentem ludzkiej inteligencji – tak twierdziła słynna pedagog Maria Montessori. To właśnie za pomocą rąk malutkie dziecko poznaje świat i angażuje się w różne aktywności. Już w wieku niemowlęcym zmysł dotyku odgrywa niezwykłą funkcję. Warto wspierać rozwój zdolności manualne swojej pociechy – procentuje to na każdym kolejnym etapie.
Zabawy ruchowo-manipulacyjne odgrywają ważną rolę w pierwszych trzech latach życia dziecka. Niemowlęta ćwiczą chwyt, chętnie sięgają po przedmioty, oglądają je, wkładają do buzi, przekładają z ręki do ręki. Lubią obserwować swoje dłonie i palce. Z entuzjazmem odkrywają możliwości swojego ciała. Ruchy rąk z każdym miesiącem są coraz bardziej precyzyjne. Im starsze dziecko, tym więcej aktywności ruchowych. Przenoszenie, przekładanie, przesypywanie, wkładanie, nakładanie – małe ręce są ciągle zajęte! Warto więc wybierać takie zabawki, które będą umożliwiały ćwiczenie dokładności i zręczności. Tego typu aktywności wymagają także skupienia. „Już w 2 r. ż. w związku ze wzrastającą umiejętnością przemieszania się w przestrzeni poszerza się krąg przedmiotów i zdarzeń, na których dziecko skupia uwagę. Rozwija się też trwałość uwagi: dziecko potrafi coraz dłużej zajmować się daną czynnością oraz skierowuje aktywnie swą uwagę na dane zjawisko” – podaje podręcznik „Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży”.
Co dają dziecku zabawki zręcznościowe?
Korzystanie z zabawek zręcznościowych sprzyja rozwojowi dziecka na wielu płaszczyznach. Do ich głównych zalet należy:
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- Ćwiczenie precyzji
- Usprawnianie pracy palców i dłoni oraz motoryki całego ciała
- Rozwój wrażeń zmysłowych
- Pobudzanie kreatywności
- Doskonalenie koncentracji uwagi
- Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
- Trening cierpliwości, wytrwałości, konsekwencji w dążeniu do celu
- Wsparcie rozwoju emocjonalnego
- Wsparcie rozwoju poznawczego
Które zabawki ćwiczą zręczność?
Do zabawek dla dziecka ćwiczących zręczność, precyzję i dokładność z pewnością zaliczają się:
Budowanie klocków ma niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Już 1,5 roczne maluchy próbują budować wieże, układać jeden klocek na drugim. Czynność ta wymaga skupienia i koncentracji, aby budowla się utrzymała. Warto rozwijać już od małego te umiejętności, gdyż z pewnością będą później przydatne na etapie przedszkolnym i szkolnym. Poniżej propozycje kloców dla dzieci w wieku 1 - 3 lata.
Wkładanie elementów do otworów w drewnianej podstawce układanki to trening dla małych rączek, a także dobre wprowadzenie w świat puzzli. Z myślą o najmłodszych dostępne są układanki z uchwytami, dzięki którym łatwiej i wygodniej sobie poradzić z zadaniem.
- Sortery dla dzieci
Dopasowywanie kształtów wymaga prób – nie zawsze od razu się udaje. Małe ręce ćwiczą więc chwyt, pracują nad precyzyjnymi ruchami. Sortery dla dzieci to zabawki, dzięki którym dziecko nie tylko trenuje cierpliwość, ale też poznaje kolory, kształty, wielkości i formy.
- Wieże | piramidy
Zabawa polega np. na budowaniu na drewnianej podstawce wieży, piramidy albo bajkowego bohatera – chodzi o to, aby prawidłowo układać poszczególne klocki, kształty, figury geometryczne.
- Pętla edukacyjna
To zabawka składająca się z pętli, po której przesuwa się klocki. To swego rodzaju labirynt – po zakręconych i poplątanych drążkach labiryntu maluch przesuwa drewniane koraliki. Świetny trening dla małych rączek, rozwijanie motoryki, ćwiczenie koncentracji i cierpliwości oraz nauka kolorów.
- Warsztat dla dzieci
Drewniany warsztat oraz zabawkowy klucz, młotek, śrubki, śrubokręt i inne narzędzia. Dzięki takim rekwizytom dziecko może podejmować zabawę tematyczną, bawić się np. w mechanika albo naśladować swojego tatę – majsterkowicza. Zabawka pozwala rozwijać zdolności manualne, uczy precyzji, dokładności i cierpliwości.
- Magnetyczny zestaw do łowienia rybek
Dziecko za pomocą wędki z magnesem łowi drewniane rybki, które „pływają” po planszy. To świetne połączenie przyjemnego z pożytecznym, zabawy z edukacją i rozwojem.
W co się bawić?
Puzzle dla dzieci, kulodromy, czy też klocki dla dzieci to popularne zabawki, które jednocześnie mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój maluszów. Dopełnienie dla zabawek stanowią zabawy, w które rodzic może bawić się z dzieckiem. Co można zaproponować maluchowi? Dobrym pomysłem jest na przykład:
- Zabawa plasteliną
- Zabawa z piłką
- Zabawa w tor przeszkód, omijanie rozłożonych na podłodze rzeczy
- Odkręcanie i zakręcanie pokrywek
- Malowanie rękami – dziecko odbija na kartce dłonie pomalowane farbami
Komentarze (0)
Nowy komentarz