- Zabawki - poradnik
- 0 komentarzy
- Tagi: zabawki muzyczne, rozwój dziecka
Dzieci – od urodzenia – chłoną świat dźwięków, dzięki czemu doskonalą różne umiejętności. Wrażliwość słuchowa jest bardzo potrzebna podczas nauki mówienia, czytania i pisania. Na różnych etapach rozwoju można dbać o stymulację zmysłu słuchu. Pomagają w tym rozmaite zabawki i zabawy prowadzone przez rodzica.
Dla nowonarodzonego maleństwa niezmiernie ważny jest spokojny, ciepły głos mamy, działający niczym balsam. Świat to dla niego kompilacja rozmaitych dźwięków, które dopiero poznaje i stopniowo odkrywa. Każdy kolejny miesiąc przynosi ciągłe doskonalenie słuchu, rozpoznawanie ludzkich głosów i odkrywanie dźwięków wydawanych przez rozmaite przedmioty. Wszystko dookoła fascynuje i absorbuje – przesuwanie krzesła, dzwoniący telefon, stukające obcasy, szurające kapcie, szelest gazety, zderzenie łyżki z garnkiem. Dźwięki suszarki i odkurzacza. Melodyjka z karuzeli nad łóżeczkiem. Niektóre odgłosy przyciągają uwagę, inne potrafią przestraszyć.
Kilkumiesięczny maluch wydaje i powtarza rozmaite dźwięki. Przykładowo, 7-miesięczne dziecko potrafi wypowiadać sylaby składające się ze spółgłosek i samogłosek typu „ba”, „ma”. „Każdego ranka wyśpiewuje nimi trele we wszystkich tonacjach, leżąc jeszcze w łóżeczku” – czytamy w książce „Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat” autorstwa Brazelton Thomas B., Sparrow Joshua D. Dużo radości dostarcza maluchowi dotykanie i oglądanie przedmiotów, które go otaczają. Uderza nimi o podłogę, stuka w nie paluszkami, przesuwa, turlika, rzuca, potrząsa i w ten sposób sprawdza, jakie dźwięki wydają.
Starsze dzieci też chętnie obcują z dźwiękami. Dwulatki i trzylatki powtarzają nowe słowa i melodie. Wygłaszają rymowanki i wyliczanki. Jak czytamy w podręczniku „Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży” pod red. Mari Żebrowskiej, przedszkolaki interesują się muzyką, „(…) lubią jej słuchać i potrafią śpiewać proste w układzie piosenki”. Klaszczą, tupią, podskakują i bawią się do muzyki. Ćwiczą w ten sposób słuch i pamięć. Wraz z wiekiem doskonali się wrażliwość słuchowa, poczucie rytmu, umiejętność rozróżniania tonów.
Zabawy i zabawki rozwijające zmysł słuchu warto wprowadzać już w pierwszych miesiącach życia dziecka i dopasowywać do wieku i możliwości dziecka. Dbając o ten aspekt rozwojowy, dobrze jest pamiętać, by nie przytłaczać i przeciążać dziecko bodźcami oraz nadmiarem dźwięków, sygnałów i interaktywnych zabawek.
Z pewnością warto zapoznać dziecko z tego typu zabawkami:
- grzechotki
- puzzle dźwiękowe
- bębenki, marakasy, kastaniety, tamburyna, cymbałki, piszczałki, trąbki i inne instrumenty muzyczne
W co się bawić?
Oto przykładowe propozycje zabaw:
- reagowanie na gaworzenie niemowlaka – naśladowanie dźwięków wydawanych przez dziecko i czekanie aż dziecko je powtórzy, wokalizowanie dźwięków, mówienie i uśmiechanie się do dziecka
- zabawy z gestami, np. klaskanie, pokazywanie, gdzie sroczka kaszkę ważyła itp.
- łączenie masażyków, zabaw ruchowych z mówieniem wierszyków
- zabawa wyliczankami, rymowankami i krótkimi wierszykami, np. „idzie rak nieborak”, „idzie kominiarz po drabinie”
- czytanie książeczek obrazkowych, opisujących dźwięki – rodzic czyta, a dziecko kończy, np. kotek robi…miau miau…
- naśladowanie odgłosów zwierząt
- zabawa rymami
- wystukiwanie rytmu
- zabawy z piosenkami typu „baloniku nasz malutki”, „kółko graniaste”, „stary niedźwiedź”
- wspólne słuchanie i tańczenie do piosenek
Dlaczego warto?
Dzięki zabawkom i zabawom muzycznym i muzyczno-ruchowym dziecko:
- doskonali poczucie rytmu
- uczy się różnicować dźwięki
- uczy się odtwarzać rytm
- rozwija wrażliwość sensoryczną
- ćwiczy pamięć i uwagę
- trenuje koncentrację
- doskonali koordynację wzrokowo-słuchową
- przygotowuje się do nauki czytania i pisania, np. wybijając rytm podczas sylabizowania
- poszerza słownictwo i zdobywa wiedzę
Komentarze (0)
Nowy komentarz