Jak się okazuje kwestia tego, czy dziecku podczas snu nie jest za zimno albo za ciepło, jest powodem zmartwień rodziców nie tylko zimą. Dla wielu z nas ta sprawa staje się szczególnie trudna właśnie latem… Rozwiązanie jest tymczasem bardzo proste – letni śpiworek, który jak się okazuje, ma wiele zalet. Pomaga w uspokojeniu malca, który otulony czuje się bezpiecznie i przez to łatwiej zasypia, wyklucza zagrożenie uduszenia dziecka naciągniętą na głowę kołdrą czy kocykiem, i najważniejsze – zmniejsza ryzyko przegrzania.
Dlaczego nie można przegrzewać dziecka?
- Gorsza jakość snu – kiedy dziecku jest zbyt gorąco, nie tylko jest mu trudniej zasnąć, ale także śpi niespokojnie i budzi się w nocy. Rano jest marudne, ponieważ nocny odpoczynek nie zregenerował jego sił, jak należy.
- Większe ryzyko infekcji – rodzice obawiają się najbardziej przeziębienia dziecka, tymczasem przegrzanie także może być źródłem chorób. Zbyt gorące powietrze wysusza bowiem śluzówki, których zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza i zatrzymywanie ich. Kiedy błony śluzowe są zbyt suche, nie spełniają swojego zadania wówczas baterie i wirusy łatwiej mogą przeniknąć do organizmu dziecka.
- Spadek odporności – dla dziecka wychowywanego w tzw. cieplarnianych warunkach, przyzwyczajonego do wysokich temperatur, już jesienne chłody mogą okazać się powodem przeziębień. Jego, jeszcze nie dojrzały, mechanizm termoregulacji nie radzi sobie z niższą temperaturą. Przegrzewane dzieci szybko marzną i gorzej radzą sobie ze skutkami wychłodzenia. Powinniśmy zatem od początku przyzwyczajać dziecko do niższych temperatur.
- Większe ryzyko przeziębienia – paradoksalnie cieplejsze okrycie wcale nie zmniejsza ryzyka przeziębienia. Przegrzane dziecko poci się, a w wilgotnym ubraniu bardzo szybko się wyziębia. Wirusy i bakterie najłatwiej mogą zaatakować jego organizm właśnie wtedy, kiedy jest zziębnięte.
- Gorszy humor – kiedy dziecku jest zbyt gorąco, jest rozdrażnione, ospałe nie ma ochoty na zabawę.
- Podrażnienie skóry – zbyt wysoka temperatura może spowodować wystąpienie potówek, czyli wysypki, która jest sygnałem, że dziecku jest zbyt gorąco. Kiedy je zauważymy na ciele naszego malca, oznacza to, że jest przegrzewany i powinniśmy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywa, a także lżej go okrywać, zwracając przy tym uwagę, aby materiały, których używamy, były naturalne i przewiewne.
Jeśli jesteśmy rodzicami małego wiercipięty, który zawsze nocą się rozkopuje kusi nas założenie mu do snu grubszej piżamki albo chociaż dodatkowej pary skarpetek. Dziecku będzie wówczas ciepło, jeśli się rozkopie, ale jeśli przykryjemy je do tego kołderką lub kocykiem to z pewnością będzie mu zbyt ciepło. Jeśli ubierzemy je lżej, kiedy się odkryje, będzie mu natomiast zbyt zimno. W nocy będziemy musieli kilkukrotnie wstawać, aby przykryć rozkopanego malca, a ten będzie się budził, bo będzie mu albo zbyt zimno, albo zbyt gorąco. Idealnym rozwiązaniem są lekkie, przewiewne śpiworki na lato, które podnoszą komfort snu i dziecka i rodziców ;-)
Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
MATERIAŁ
Wybierając śpiworek w pierwszej kolejności, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany. Najlepiej wybrać taki, z wysokiej jakości bawełny lub bambusa, ponieważ te tkaniny gwarantują przewiewność. W takim śpiworku dziecko nie będzie się przegrzewało i pociło. Poza tym materiał powinien być miękki i przyjemny w dotyku dla delikatnej skóry dziecka.
WYPEŁNIENIE
Nawet najlepszy i najbardziej przewiewny materiał nic nie pomoże, jeśli kupimy na lato zbyt gruby śpiworek. Przy wyborze kierować się należy współczynnikiem TOG, który określa grubość śpiworka i zakres temperatur, w jakich może być używany. Na lato przeznaczone są śpiworki 0,5 do 1 TOG, które można stosować w temperaturze ok. 21-24 ᵒC.
RODZAJ ZAPIĘCIA
Dla rodziców dziecka korzystającego jeszcze z pieluszki, ważne jest nie tylko to, aby śpiworek był łatwy do zakładania i zdejmowania, ale również to, aby łatwo można było go odpiąć. Pozwoli to na zmianę pieluchy bez konieczności budzenia dziecka.
ROZMIAR
Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru śpiworka. Musi być na tyle duży, aby nie krępował ruchów dziecka.
Komentarze (0)
Nowy komentarz