Wszystko o nosidełkach dla dzieci


Codziennie i od święta. W domu i w podróży. Na spacer. Do sklepu, na pocztę, do banku. Na górskie trasy, na plażę i podczas zwiedzania miasta. Nosidełko sprawdza się w wielu sytuacjach, a nosić w nim można zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci. To doskonała alternatywa dla chusty i zamiennik wózka.
Nie wszystkie dzieci pałają sympatią do wózków. Zdarza się, że np. trzy-, czteromiesięczne niemowlę, potrafiące już samodzielnie trzymać główkę, żegna z krzykiem swoją gondolę. Bo chce oglądać świat i mieć dobrą perspektywę w pozycji innej niż pozioma. Ratunkiem w takiej sytuacji może być chusta lub odpowiednie nosidełko. Ci rodzice, którzy czują opór przed nauką wiązania chusty albo z jakichś innych powodów nie widzą się w roli chustonosza, mogą skorzystać właśnie z nosidełek. Mogą się w nich dobrze czuć też dzieci, które lubią jeździć w wózku – nosidełko jest dla nich ciekawym urozmaiceniem i dodatkowym środkiem transportu.

Noszenie dziecka to także sposób na wzmacnianie więzi uczuciowej z dzieckiem, zapewnienie mu bezpieczeństwa i gwarancja bliskości. Nosidełka są praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie obciążają kręgosłupa noszącego tak, jak w przypadku noszenia dziecka na rękach. Dłonie pozostają wolne, więc noszenie można połączyć z wykonywaniem innych czynności. Nosidełka posiadają również walory turystyczne - sprawdzają się podczas wakacyjnych wyjazdów, wędrówek górskich itp. W szerokiej ofercie produktów każdy więc znajdzie coś dla siebie. Ważne jednak, by już na samym początku dobrze sprecyzować swoje oczekiwania, a także uwzględnić potrzeby i możliwości swojej pociechy. Na rynku dostępne są nosidełka dedykowane zarówno niemowlakom, jak i dwu, trzyletnim dzieciom.

Popularną opcję, zamiast chusty, stanowią:

Tradycyjne nosidełko miękkie – dopasowuje się do dziecka tak, że jego ciało przylega co ciała dorosłego. Ma szeroki i miękki panel, a nie usztywniany. Można nosić dziecko brzuch do brzucha, z tyłu i na biodrze. Dziecko przyjmuje w nim prawidłową pozycję – „żabki”. Nóżki dziecka są właściwie ułożone, a kręgosłup nie jest przeciążony. Do takich nosideł należy:
  • nosidełka Mei Tai – miękkie, azjatyckie nosidełko przeznaczone dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć. Składa się z pasa biodrowego, pasów ramiennych i panelu. Pasy są wiązane. Szeroki, miękki panel otula plecy dziecka. Dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą wiązać długich chust, a zależy im na bliskości podczas noszenia. Łatwe i proste w użyciu. Pozwala nosić dziecko na plecach lub z przodu. 
  • Podaegi – koreańskie, wiązane nosidło, przeznaczone dla dzieci samodzielnie siedzących. Do jednego, długiego pasa przyszyty jest szeroki, prostokątny materiał. Pozwala zachować u dziecka prawidłową, fizjologiczną postawę. Można nosić na placach lub brzuchem do brzucha. 
W pierwszych miesiącach życia dzieci powinny być noszone w nosidełkach z przodu (brzuch do brzucha). Na noszenie na plecach można się zdecydować dopiero wtedy, gdy dziecko umie samodzielnie siedzieć. Zdaniem ekspertów, nie powinno nosić się dziecka przodem do świata.

Nosidełko ergonomiczne – dziecko przyjmuje w nim pozycję „żabki”, a więc taką, która korzystnie wpływa na stawy biodrowe i kręgosłup. Posiada szerokie siedzisko. Pasy w nosidełku zapinane są klamrami. Łatwe w użyciu. Symetrycznie obciąża ramiona noszącego. Poręczne, nie zajmuje dużo miejsca. Umożliwia swobodne karmienie piersią. Można w nim nosić dziecko z przodu (na brzuchu), na biodrze i na plecach.

Nosidełko dobrej jakości to takie, które:
  • jest bezpieczne i zdrowe dla dziecka
  • wykonane z wytrzymałego i naturalnego materiału (dobrze jeśli jest atestowany i antyalergiczny)
  • dopasowane do wagi, wieku i etapu rozwoju dziecka 
  • zapewnia stabilną i symetryczną postawę (ciało dziecka nie wygina się do tyłu, nie przechyla na boli)
  • gwarantuje prawidłową pozycję, tzw. „żabkę” (nogi nie zwisają bezwiednie)
  • nie przeciąża i nie usztywnia dziecięcego kręgosłupa (plecy powinny być fizjologicznie zaokrąglone) 
  • nie krępuje ruchów dziecka
  • posiada możliwość regulacji
  • jest wygodne dla noszącego (równomierne rozłożenie ciężaru, miękkie pasy/szelki ramienne) 

ZOBACZ również PORADNIK O CHUSTACH

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz