Mata edukacyjna to zabawka, która doskonale pobudza rozwój dziecka, stymuluje niemal wszystkie zmysły, a przy tym jest bardzo praktyczna dla rodziców. W pierwszym roku życia dziecka może spełniać podobne funkcje co kojec, z tym że dużo łatwiej można ją przenieść w dowolne miejsce w mieszkaniu, czy zabrać ze sobą na wyjazd. Ogromną zaletą mat edukacyjnych jest przy tym duża swoboda ruchów dziecka.
Stosowanie mat edukacyjnych zalecane jest już od 3.miesiąca życia. Dziecko staje się wówczas bardziej aktywne i ciekawe świata. Położone na macie z uwagą będzie obserwowało zawieszone na pałąku kolorowe zabawki, a z czasem zacznie wyciągać po nie rączki. W kolejnych miesiącach malec zacznie łapać poszczególne zabawki i próbować się nimi bawić. Mniej więcej około 6. miesiąca dziecko chętnie pobawi się na macie leżąc na brzuszku, następnie zacznie się samo przekręcać, a niedługo potem próbować raczkować, odkrywając jej nowe funkcje.
Mata edukacyjna to dla kilkumiesięcznego malucha coś w rodzaju placu zabaw. Jaskrawe kolory, zróżnicowane faktury, szeleszczące, piszczące lub grające elementy zachęcają do aktywności motorycznej. Dziecko próbując dosięgnąć lub złapać zabawkę zaczyna przewracać się z plecków na brzuszek i odwrotnie. Dzięki temu, że maty edukacyjne wyposażone są w elementy pobudzające wzrok, słuch i dotyk dziecka doskonale wspomaga jego rozwój psychoruchowy.
Na co zwróć uwagę podczas wyboru maty edukacyjnej? |
---|
ROZMIAR - mata powinna być na tyle duża, aby dziecko mogło swobodnie się na niej obracać. ZABAWKI - im bardziej kolorowe i różnorodne tym lepiej. Dużo szeleszczących i grających dodatków, tak samo jak i różnego rodzaju wstawki o odmiennych fakturach sprawią, że mata będzie ciągle zaskakiwać czymś nowym, a przez to szybko się nie znudzi. BEZPIECZEŃSTWO - warto wybierać markowe produkty, ponieważ wówczas mamy gwarancję ich jakości i trwałości. Poza tym mata powinna być odpowiednio gruba aby zabezpieczyć dziecko przed uderzeniem o podłogę. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w podwyższane boki lub poduszki dzięki, którym dziecko nie wydostanie się łatwo poza matę. MATERIAŁ - powinien być naturalny i przyjazny dla dziecka. Dziecko długo bawiące się na sztucznej tkaninie będzie się nadmiernie pocić, a chemiczne barwniki nieodpowiednie dla dzieci, mogą spowodować uczulenie. UTRZYMANIE W CZYSTOŚCI - materiał z którego wykonana jest mata powinien być przystosowany do częstego prania, a zabawki stanowiące jej wyposażenie możliwe do uprania lub umycia z racji, bo kilkumiesięczne dziecko z pewnością będzie je wkładać do buzi.
|
Rodzaje mat edukacyjnych:
To najbardziej popularna forma mat edukacyjnych. Dostępne są w wersjach kwadratowych i okrągłych. Ich wyposażenie w zależności od wersji to zawieszane zabawki, bezpieczne lusterka, szeleszczące elementy oraz pozytywki i zabawki interaktywne. Na rynku dostępne są także wielofunkcyjne maty z pałąkiem. Dzięki możliwości zmiany ustawienia pałąka z interaktywnymi zabawkami może on wisieć nad leżącym dzieckiem lub można go położyć tak, aby siedzący malec mógł wygodnie bawić się akcesoriami na nim umieszczonymi. Tego typu maty posiadają także miejsce przeznaczone na telefon, dzięki czemu bez trudu zrobimy zdjęcia lub filmik bawiącego się dziecka.
Maty materiałowe
Są większe niż maty z pałąkiem, mogą się na nich bawić swobodnie nawet bliźniaki. Warto wybrać taką, w którą zostały wszyte dodatkowe atrakcje dla dziecka takie jak szeleszczące, piszczące czy grające dodatki oraz części o różnorodnych fakturach. Na rynku dostępne są takie, których spód jest antypoślizgowy co gwarantuje stabilność nawet wtedy, kiedy dziecko raczkuje lub próbuje wstawać. Kiedy dziecko wyrośnie z zabaw na macie, może ona służyć jako narzuta na łóżko, pled lub dekoracja na ścianę.
Metki o różnych kolorach i fakturach są interesujące chyba dla każdego malucha. Zabawa na macie obszytej nimi wspaniale rozwija koordynacje wzrokowo ruchową dziecka.
Mogą służyć do zabawy od pierwszych dni życia, ale także doskonale sprawdzą się podczas urządzania różnego rodzaju domków do zabaw, namiotów, czy jako dywanik do pokoiku dziecięcego.
Komentarze (0)
Nowy komentarz