Kiedy widzimy, że dziecko jest „niewyraźnie” zazwyczaj sięgamy po termometr, aby od pomiaru temperatury rozpocząć próbę znalezienia powodu złego samopoczucia. Gorączka u dziecka nie zawsze oznacza chorobę, zawsze jednak wymaga obserwacji i wzmożonej czujności rodziców.
Należy wiedzieć, że wewnętrzny termoregulator małego organizmu nie jest jeszcze doskonały i niekiedy zdarza się, że temperatura może się podnieść nawet, gdy malec nie jest chory. Generalnie u małego dziecka za normalną uznaje się temperaturę do 37,5°C, gorączkę stwierdzamy od 38°C, a temperatura sięgająca 38,5°C, a u starszych dzieci 39°C, wymaga szybkiego działania. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej podać leki przeciwgorączkowe i skontaktować się z lekarzem. U noworodka natomiast każde podwyższenie temperatury ciała powinno skutkować natychmiastowym kontaktem z lekarzem. U tak małych dzieci każda, nawet najdrobniejsza infekcja, zbagatelizowana i nie rozpoznana w porę, może skończyć się szpitalem.


O tym warto wiedzieć!
1.Temperaturę można mierzyć: w buzi, w uchu, w odbycie lub pod pachą. Trzeba jednak wiedzieć, że w zależność od miejsca pomiaru uzyskamy inne wyniki. Generalnie temperatura w odbycie jest wyższa niż w jamie ustnej o ok..0,3-0,6°C, a ta z kolei jest wyższa o ok. 0,3-0,6°C niż ta mierzona pod pachą.
2.Niekiedy może się zdarzyć, że wynik pomiaru zostanie zafałszowany, aby tego uniknąć najlepiej mierzyć temperaturę nie wcześniej niż 20 minut po kąpieli, dobrze jest także odczekać 15 minut po wybiciu prze dziecko czegoś ciepłego lub zimnego, jeśli na miejsce pomiaru wybraliśmy usta. Przedłużający się płacz także może podnieść temperaturę ciała, zatem najlepiej dokonywać pomiaru u spokojnego dziecka, oczywiście o ile to możliwe.
3.Decydując się na pomiar temperatury w odbycie, warto kupić dwa termometry i jeden przeznaczyć tylko i wyłącznie do tego celu, dla jednego dziecka. Poza tym przed każdym pomiarem końcówkę należy przemyć woda z mydłem i posmarować oliwką lub kremem na odparzenia.
4.Gorączkującego dziecka nigdy nie rozgrzewamy, nawet jeśli ma dreszcze. Kiedy jesteśmy w ciepłym pomieszczeniu, ok. 20°C najlepiej ubrać je w lekkie i przewiewne ubranko i okryć kocykiem lub pieluszką. Nadmierne ogrzewanie dziecka może bowiem spowodować nagłe podwyższenie gorączki.
5.Przy wyższej gorączce ulgę przyniesie kąpiel w wodzie o 1°C chłodniejszej od temperatury ciała. Najczęściej zalecana jest temperatura o 2°C niższa, ale u małego dziecka może wywołać nieprzyjemne dreszcze. Warto także zastosować chłodne kompresy na czoło.
6.Podczas gorączki należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, a starsze poić wodą lub herbatką żeby nie doszło do odwodnienia. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia.

Niestety, pozornie prosta czynność, jaką jest pomiar temperatury, nie jest lubiana przez dzieci, co dostarcza rodzicom wielu stresów. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w termometr, za pomocą którego szybko i dokładnie dokonamy pomiaru. W małych dzieci najlepiej sprawdzają się termometry na czoło, do ucha lub takie które pozwalają mierzyć temperaturę w odbycie lub pod pachą. Idealne są te, które dają kilka możliwości.
Wybierając termometr, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Im lepiej będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji, tym łatwiej zmierzymy temperaturę choremu i rozdrażnionemu dziecku, unikając niepotrzebnego stresu.
Bezdotykowy pomiar - Termometry tego typu pozwalają zmierzyć temperaturę śpiącemu dziecku bez obawy, że je obudzimy.
Czas pomiaru - Bardzo ważną kwestią jest to, aby jak najszybciej uzyskać wynik. Dzieci najczęściej nie lubią mierzenia temperatury, szybko się niecierpliwią albo nadmiernie interesują termometrem, próbując się nim bawić. Jeśli dziecko dodatkowo jest rozdrażnione z powodu złego samopoczucia, to trzymanie termometru pod pachą przez kilka minut będzie po prostu niemożliwe.
Sygnały dźwiękowe - Są bardzo przydatne, ponieważ informują nas o tym, że mamy już wynik, ale wybierając termometr zwrócić uwagę, należy także na to, czy sygnał ten nie jest zbyt głośny. Ciche piknięcie nie obudzi śniącego dziecka, ale głośne i wielokrotne może przerwać tak pożądany w gorączce, sen dziecka.
Wyświetlacz - Powinien być wyraźny tak, aby bez trudu można było odczytać wynik dobrze, żeby także był podświetlany, wówczas równie łatwe będzie to w nocy. Przydaną funkcją jest także wbudowany żyrokompas dzięki, któremu odczyt na ekranie dopasowuje się do pozycji termometru.
Energooszczędność - Termometry wyposażone w funkcję automatycznego wygaszania samoczynnie oszczędzają energię baterii przez, co za pomocą jednego kompletu możemy przeprowadzić nawet kilka tysięcy pomiarów.

Komentarze (3)

    • Gosia
    • 2020-07-20 18:43:30
    Ja mierzę temperaturę termometrem na podczerwień (Diagnostic), często robię to podczas snu dziecka, po 2-3 sekundach mam pomiar :)
    • Natka
    • 2020-08-31 20:02:59
    Bardzo przydatny artykuł :) Ja właśnie postawiłam na termometr bezdotykowy po urodzeniu synka, mamy Diagnostic NC300, mierzę temperaturę najczęściej właśnie przez sen bo tak najwygodniej :)
    • oksana
    • 2020-09-01 08:08:39
    MIerzę z diagnostic nc 300. Zbijam jak przekroczy 37, 5

Nowy komentarz