Butelka dla niemowląt – jedna jedyna?
Butelka jako alternatywa dla kobiecej piersi stanowi wsparcie podczas karmienia w razie nieobecności mamy lub w sytuacji konieczności uzupełnienia diety o mleko modyfikowane. Dobrze dobrana ułatwia zadanie karmiącemu opiekunowi a dziecku minimalizuje dyskomfort sztucznej sytuacji. Producenci prześcigają się proponowaniu kolejnych modeli i wariantów butelek do karmienia. Jak wybrać tę najlepszą?
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że jedna butelka nie wystarczy. Po pierwsze potrzeby dziecka będą się zmieniać wraz z wiekiem, a po drugie zdecydowanie wygodniej korzystać z kilku butelek i stosować je zamiennie, choćby podczas zmywania, czy spaceru. Dlatego warto przygotować się na wybór zestawu butelek i powiększanie go z biegiem czasu.
Dobrym pomysłem jest inwestycja w grupę produktów do karmienia jednej marki, tak by poszczególne elementy mogły być stosowane wymiennie, a zestaw łatwo mógł być uzupełniany o ewentualne następne potrzebne części.
Duża czy mała?
Jeśli dziecko jest karmione piersią, butelka stanowi uzupełnienie naturalnego procesu w sytuacji, gdy mama wychodzi, lub gdy pojawia się konieczność dokarmiania. Wówczas wystarczająca jest butelka o najmniejszej objętości. Z czasem, gdy apetyt i potrzeby dziecka rosną, rośnie też pożądana objętość butelki. Wydatek na najmniejsze butelki może wydawać się rozrzutnością, jeśli mają służyć zaledwie kilka miesięcy, ale wygoda tego rozwiązania warta jest rozważenia. Rodzic noworodka wymagającego karmienia nawet kilkanaście razy dziennie z pewnością doceni poręczność małej butelki.
Sugerowane objętości stosowne do wieku dziecka*
- 80-125ml – do 4 miesiąca – mleko, napoje uzupełniające
-200-250ml – 4-12 miesięcy – mleko, mieszanki, napoje uzupełniające
-250-320ml - od 8 miesiąca – wszystkie posiłki płynne.
*należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest bardzo indywidualna i może się okazać, że potrzeby dziecka lub zwyczaje rodziców odbiegają od schematu.
Szklana czy plastikowa?
Warto by tworzywo, z którego zrobiona jest butelka spełniało wymogi bezpieczeństwa i ułatwiało zachowanie higieny. Ma ono również wpływ na wygodę trzymania butelki w dłoni rodzica a później w małej rączce dziecka.
ZALETY | WADY | |
---|---|---|
SZKŁO |
- bezpieczne – nie zawiera substancji szkodliwych - trwałe – nie rysuje się, odporne na temperatury, nie odkształca się, nie zmienia koloru - higieniczne – idealne do sterylizacji |
- ciężkie i śliskie – trudne do trzymania w rączkach przez dziecko - tłukące się |
PLASTIK |
- bezpieczny – nie zawiera substancji szkodliwych - lekki - nietłukący - dłużej utrzymuje ciepło - higieniczny – łatwy w sterylizacji i myciu - elastyczny - uginające się ścianki pozwalają dozować pokarm maluchowi |
- przebarwia się od soków - mętnieje w wysokich temperaturach - ulega zarysowaniom |
*BPA – Bisfenol A – wysoce szkodliwy związek chemiczny stosowany powszechnie do produkcji tworzyw: butelek, pojemników na żywność, puszek. Przedostaje się do żywności i napojów i w ten sposób trafia do organizmu.
Kształt tradycyjny czy innowacyjny?
Wielbiciele tradycji sugerują wybór najbardziej klasycznych prostych butelek, które nie są profilowane, ale za to ułatwiają zachowanie czystości i gwarantują niezaburzony przebieg karmienia. Szersze butelki sprzyjają unikaniu bąbelków powietrza w połykanym przez dziecko pokarmie. Innowatorzy skłaniają się ku nowinkom w postaci butelek dopasowanych do kształtu dłoni i pozycji opiekuna a nawet z uchwytami dla dzieci. Jest to indywidualny wybór, ale warto kierować się zarówno własnym rozsądkiem, jak i doświadczeniem specjalistów i sięgać po produkty ułatwiające czynność, która przez wiele długich miesięcy będzie stałym elementem codzienności.
Smok dla smoka
Nieodzownym elementem każdej butelki jest smoczek. To element, który niezależnie od samej butelki wpływa znacząco na przebieg i jakość karmienia. Liczy się nie tylko zdrowy, bezpieczny materiał, z jakiego jest wykonany, ale kształt, wielkość a nawet ilość dziurek. Wszystkie te elementy wpływają na czas karmienia, ilość połykanego przez dziecko wraz z jedzeniem powietrza, skłonność do kolek, a co za tym idzie jego lepszego samopoczucia i zdrowia.
Dokonując pierwszych zakupów dla niemowlęcia należy sięgać po smoczki z najmniejszymi otworami, gwarantującymi powolny przepływ pokarmu a co za tym idzie, zmniejszającymi ryzyko zachłyśnięcia nadmierną ilością płynu. Z czasem smoczki mogą być większe a otwory w nich pozwalać na szybszy przepływ nawet gęstszych posiłków.
Jeśli chodzi o kształt smoczków, najbardziej pożądane są te zbliżone do sutka matki, czyli krótkie i szerokie u podstawy, zwężające się, najlepiej w kształcie podłużnego walca. Najlepsze są smoczki dynamiczne, które podczas ssania skracają się i wydłużają, podobnie jak sutek podczas karmienia piersią.
Niezależnie od wyboru modelu, ważne jest regularne kontrolowanie stanu smoczków i ich wymiana zanim zaczną się kruszyć.
Podsumowując: dobrze dobrana butelka jest:
- bezpieczna (materiały, z których jest wykonana nie szkodzą)
- ergonomiczna (wygodna dla rąk mamy i dziecka)
- dopasowana do potrzeb dziecka (objętość stosowna do wieku)
- praktyczna (wygodna do mycia i sterylizacji)
- trwała (dobrze znosi częste mycie i upadki)
- uzupełnia ją dobrze dobrany smoczek
- estetyczna (sprawia radość użytkownikom).
Butelki z Fabryki Wafelków:
Komentarze (0)
Nowy komentarz