Nie ma wątpliwości, że nawyki zaszczepione w dzieciństwie towarzyszą nam przez całe życie, dlatego tak ważne jest przekonanie dziecka, że aktywne spędzanie czasu jest po prostu fajne! Trudno liczyć na zrozumienie u przedszkolaka, któremu nagle odbierze się tablet i rozkaże iść na rower czy basen “bo to zdrowe”. Dzieco powinno czuć radość, ekscytację i przede wszystkim dobrze się bawić a najlepszym przykładem jest postawa i zaangażowanie rodziców. Na nic zdadzą się nakazy, jeśli rodzice sami nie udowodnią, że lubią rower, siatkówkę, basen czy rolki.
Optymalny rozwój i zdrowie dziecka są kapitałem, z którego czerpie ono później przez całe życie. Im większy zapas sił witalnych zgromadzi w okresie dzieciństwa, tym większe szanse, że dorosłe lata będą satysfakcjonujące i efektywne. Aktywność fizyczna jest jednym z głównych warunków prawidłowego rozwoju. Stymuluje rozwój fizyczny, motoryczny, psychospołeczny. Badania naukowe dowodzą, że aktywność fizyczna zwiększa też możliwości poznawcze i wydolność umysłu.
Sport ma też ogromny wpływ na rozwój psychiki młodego człowieka. To nauka przegrywania, konfrontacja ze słabościami, pozytywna rywalizacja. Regularnie uprawiany sport dodaje pewności siebie, leczy z nieśmiałości, ułatwia konktaty z rówieśnikami, pozytywnie wpływa na samoocenę, koncentrację i motywację.
Jakie korzyści przynosi sport dziecku?
- Korekta wad postawy
- Zwiększenie odporności organizmu
- Wytrwałość w dążeniu do celu
- Poczucie własnej wartości
- Większa odpowiedzialność
- Poprawa koncentracji
- Umiejętność znoszenia porażek i przyjmowania krytyki
- Umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu
- Umiejętność pracy zespołowej
Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
- Przyzwyczajaj do ruchu od najmłodszych lat
- Uprawiaj sport wspólnie z dzieckiem
- Wytłumacz korzyści, płynące ze sportu
- Zabierz dziecko na mecz lub trening
- Pokaż kilka wybranych dyscyplin sportowych
- Pomóż dziecku wybrać interesujący go rodzaj sportu
- Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe
- Wyślij dziecko na obóz sportowy
Pamiętaj, by wszystkie działania podejmować w zgodzie z dzieckiem, by nie osiągnąć efektu odwrotnego i nie zniechęcić do sportu... Zapytaj, co dziecko sądzi na temat dodatkowych zajęć sportowych. Może jest dyscyplina, która już wzbudziła zainteresowanie. Popytaj znajomych, najlepiej dzieci, które dla Twojego dziecka stanowią autorytet lub po prostu lubią spędzać wspólnie czas - zawsze raźniej zaczynać przygodę z czymś nieznanym w gronie przyjaciół. Wybierzcie się na próbne zajęcia i bądź czujny na opinie swojego podopiecznego, by sport nie stał się przykrym obowiązkiem. Bierz pod uwagę predyspozycje swojego dzicka i jego charakter: być może jest indywidualistą (niech pływa, tańczy, biega, skacze, strzela z łuku) a może potrzebuje pracy w zespole (spróbujcie różnych rodzajów piłki, hokeja, biegów sztafetowych).
Próbujcie rożnych dyscyplin. Sprawdzajcie zajęcia otwarte. Nie należy nastawiać się na wielką wytrwałość i konsekwencję od pierwszego razu, ale warto próbować, by wreszcie znależć coś, co się sprawdzi na dłużej.
Jeśli finalnie nie zdecydujecie się na żadne zajęcia, weź na siebie odpowiedzialność i ustal dni, w które zawsze aktywnie spędzacie czas - truchtacie, jeżdzicie na rowerze, idziecie na basen. To bedzie trudne ale w dłuższej perspektywnie skorzystacie wszyscy a relacja rodzinna będzie jeszcze mocniejsza.
Pamiętaj, że w sporcie, jak w całym życiu Twojego dziecka - najważniejsza jest Twoja obecność, zaangażowanie i wsparcie. Dziecko potrzebuje czuć rodzicielską akceptację i dumę, zwłaszcza w kontekście niepowodzeń czy zniechęcenia, które są nierozerwalnie związane ze sportem...
Komentarze (0)
Nowy komentarz