Maluch w podróży – Mamo! Piiić!


Zdecydowanie częściej podróżujemy z dziećmi latem, gdy piękna pogoda sprzyja rekreacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Bywa, że rodzice wybierają dalekie wypady zagraniczne, by mieć gwarancję słońca i wysokich temperatur. Warto pamiętać, że dla najmłodszych upał niesie ze sobą ryzyko odwodnienia. Można się go ustrzec, pilnując pociechy by regularnie uzupełniała płyny.

Odwodnienie wcale nie musi być spowodowane chorobą. Dziecko traci wodę intensywnie się pocąc, z moczem a nawet poprzez oddech. Podczas podróży czy wakacyjnych zabaw, maluch zaabsorbowany otoczeniem zapomina o piciu. Również rodzice skoncentrowani na podróży lekceważą regularne popijanie.
Odwodnienie to stan, gdy zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Zwykle zaczyna się od utraty na poziomie 2% ciężaru ciała (np. odwodnienie u dziecka o wadze 20kg może zacząć się już po utracie 400ml wody). Początkowo nie ma wyraźnych objawów. Dziecko odczuwa silne pragnienie i zwykle to jest sygnałem do uzupełnienia płynów i wyjścia z kryzysu.

ALARM! Gorzej dzieje się, gdy ubytek wody sięgnie 2–4%: wówczas pojawiają się zawroty głowy, osłabienie, zmniejsza się częstotliwość i ilość oddawania moczu. Inne objawy: zapadnięte oczy, suchy język i usta oraz kłopoty z mówieniem.
Alarmującym objawem jest utrata elastyczności skóry dziecka (uszczypnięta i puszczona bardzo powoli wraca do poprzedniego stanu).

Przy utracie wody na poziomie 10–15% pojawiają się zaburzenia świadomości, drgawki, utrata przytomności!
Organizm dziecka zawiera nawet o 20% wody więcej niż dorosły, co oznacza, że w większym stopniu narażony jest na zaburzenia związane z utrata wody. Co więcej dorośli mają wykształcone liczne mechanizmy zapobiegające utracie wody, które nie są dość sprawne u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Gdy podejrzewasz odwodnienie, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą! Zwykle wystarcza częste podawanie wody lub płynu nawadniającego, bywa jednak, że konieczny będzie pobyt w szpitalu.

UWAGA!

Napoje wskazane do picia podczas podróży to:
- niegazowana woda mineralna,
- naturalne soki owocowe lub warzywne,
- naturalne nektary owocowe.

Wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej, świeże i bez sztucznych składników.
Szczególnie w podróży wystrzegaj się podawania dziecku kolorowych napojów gazowanych. Zawierają m.in.: cukier, barwniki, polepszacze, konserwanty i dwutlenek węgla, które mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Maluch będzie lepiej współpracować, gdy picie sprawi mu dodatkową radość przez użycie nietypowych gadżetów. Wsparciem w podróży mogą być użyteczne bidony, termosy, niekapki. W ofercie FW polecamy:

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz