Pucio, fenomen wśród książkowych bohaterów dla dzieci, ulubieniec nie tylko najmłodszych czytelników, ale również ich rodziców, a nawet wychowawców i logopedów. Kim jest Pucio i dlaczego wszyscy go uwielbiają? Pucio to sympatyczny przedszkolak, który razem ze swoją wesołą rodzinką, przyjaciółmi z przedszkola oraz małymi czytelnikami wchodzi w zawiły, ale niezwykle interesujący świat mowy. Dzieci razem z Puciem poznają otaczający świat, dowiadują się o zachodzących w przyrodzie zjawiskach, uczą się nazywać rzeczy oraz przeżywają mnóstwo fascynujących przygód. Każdy tom przygód Pucia – a jest ich już 7, to kolejny etap nauki, oraz inne, nowe zagadnienia do poznania. Pucio dorasta, tak samo, jak jego czytelnicy, co jest kolejnym fenomenem tej serii, ponieważ dzieci mogą utożsamiać się z ulubionym bohaterem na różnych etapach swojego rozwoju. Może on im towarzyszyć od pierwszych samodzielnie wypowiedzianych słów, aż po poznawanie meandrów mowy potocznej, a także zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowych miejsc i sytuacji typowych dla coraz starszych dzieci.

Kim jest autorka książeczek o Puciu?

Marta Galewska-Kutra – autorka popularnej serii książeczek o Puciu z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych, a także pedagogiem dziecięcym i logopedą. To właśnie w wykształceniu i doświadczeniu autorki wydaje się tkwić największa siła Pucia. Książeczki zawierają piękne ilustracje, są przyjazne i estetyczne, ale to właśnie walory edukacyjne stanowią o tym, że Pucia kochają całe rodziny. Autorka wydaje się doskonale wiedzieć jak w sposób prosty, a zarazem interesujący trafić do małych czytelników. Krótkie i niezbyt skomplikowane historie, okraszone zabawnymi ilustracjami, są zrozumiałe i atrakcyjne nawet dla najmłodszych czytelników, a jednocześnie niosą bardzo praktyczną i łatwą do przysposobienia wiedzę. Co więcej, na kartach książek także rodzice znajdą dla siebie pomocne porady, dzięki którym mogą oni wspólnie ze swoimi dziećmi pracować nad doskonaleniem mowy. To niezwykle cenne, że na dziecięcym rynku czytelniczym, pojawiły się książeczki dla dzieci, które tak doskonale łączą naukę z zabawą i wspólnym spędzaniem czasu z rodzicami. Jeżeli jeszcze nie znacie Pucia i jego rodzinki, najwyższa pora, aby to zmienić. W poniższym artykule w skrócie przybliżamy, o czym traktują kolejne tomy przygód Pucia, a także podpowiadamy jak i czym bawić się z Puciem po przeczytaniu książeczek. Na rynku bowiem, pojawiło się mnóstwo atrakcyjnych edukacyjnych zabawek, takich jak puzzle czy gry, w których głównym bohaterem jest nie kto inny tylko Pucio.

„Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”

Pierwsza książka dla dzieci o Puciu „ Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze”, przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników w wieku 0-3, a także dla dzieci nieco starszych, z problemami w zakresie rozwoju aparatu mowy. Ten tom skoncentrowany jest na samogłoskach, a także wyrażeniach dźwiękonaśladowczych, których używają już nawet roczne dzieci. Nie znajdziemy tutaj długiego tekstu, ale krótkie wyrażenia, zachęcające malucha do powtarzania dźwięków, nazywania i wskazywania rzeczy i postaci. W tej części poznajemy Pucia i jego świat, oglądamy usypianie niemowlaka, wizytę u dziadków, spacer po parku czy też karmienie kota. Z każdą z tych sytuacji dziecko może się utożsamiać, co jeszcze lepiej wpłynie na skuteczność nauki i rozwoju mowy. Zabawy dźwiękonaśladowcze efektywnie i naturalnie wspierają rozwój mowy dziecka. Za ich pomocą możemy wyrazić zjawiska dźwiękowe, które nas otaczają, a dziecko za ich pośrednictwem może porozumieć się z otoczeniem. Naśladowanie dźwięków to pewien etap rozwoju w drodze do werbalnych kontaktów z otoczeniem, ponadto onomatopeje (wyrazy dźwiękonaśladowcze) ćwiczą cały aparat mowy. Pozytywnie wpływają na fonację, prozodię, oddychanie, artykulację, słuch fonematyczny, a także sprawność i koordynację narządów mowy. Ze względu na tak korzystny wpływ onomatopei na rozwój aparatu mowy, często są one wykorzystywane w terapii logopedycznej z dziećmi o opóźnionym rozwoju mowy. Oprócz aspektu rozwojowego książka "Pucio uczy się mówić [...]” przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych pięknymi ilustracjami. To ważne, że pouczające i funkcjonalne treści idą w parze z atrakcyjną dla małego odbiorcy estetyką.

„Pucio mówi pierwsze słowa”

Kolejna część serii o Puciu Pucio mówi pierwsze słowa” to dalsze rozwijanie słownictwa dziecka. Analogicznie do pierwszej części, opowieść oparta jest o proste, codzienne sytuacje i czynności, które pozwalają maluchowi utożsamiać się z bohaterem i jego rodziną. Ten tom również sprawdzi się doskonale w pracy z dzieci między 1 a 3 rokiem życia. Dziecko poznaje tutaj nowe słówka z najbliższego otoczenia, związane z codziennymi, znanymi mu czynnościami. Co ważne, są to nie tylko rzeczowniki, nazywające rzeczy, ale również czasowniki, pozwalające nazywać konkretne czynności takie jak „jedzie”, „huśta się” czy „zjeżdża”. Wspólne czytanie tej książeczki z dzieckiem będzie doskonałym treningiem mowy, a także ogólnego poznawania świata.

„Co robi Pucio?”

Książeczka „Co robi Pucioto kolejny krok w drodze do poznawania codziennych czynności i przedmiotów, które otaczają dziecko. W dalszym ciągu spotkamy tutaj prosty język, nieskomplikowane opisy różnorodnych czynności, a także połączenie rzeczowników z czasownikami, jakie mogą opisywać czynności, wiążące się z konkretnymi przedmiotami. Z pomocą tej książeczki dziecko uczy się logicznie łączyć fakty, odnajdywać związki przyczynowo-skutkowe, ale także rozwija swoją wyobraźnię. Dzięki temu, że przytaczane historyjki, przedstawiają scenki z życia codziennego, bliskie każdemu dziecku, rodzice z łatwością mogą wplatać je w rutynowe czynności, a tym samym ćwiczyć z maluchem nowe słownictwo i doskonalić wspomniane wcześniej obszary jak logiczne myślenie i wyobraźnia.

„Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”

W następnym tomie przygód Pucia „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”, mały czytelnik wybierze się razem ze swoim ulubionym książkowym bohaterem i jego wesołą rodzinką na ferie zimowe. Krótka, prosta, ale jednocześnie jak zawsze pouczająca historyjka, wzbogacona o piękne ilustracje zachęci każdego malucha do wspólnego czytania. Z pozytywnym nastawieniem, dziecko nawet nie zauważy, ilu nowych słów się nauczyło. Opowieści o Puciu to książeczki logopedyczne, które doskonale łączą walory rozrywkowe z edukacyjnymi. „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania” to kolejny krok do doskonalenia mowy. W tej pozycji dziecko ma okazję zapoznać się i trenować podstawowe zasady gramatyki. Poznawanie nowych coraz trudniejszych słówek, łączy się tutaj z ich odmianą, a także poprawnym użyciem odmienionych słówek w zdaniu. Razem z tą lekturą, dziecko rozwija więc mowę zdaniową i zdobywa coraz większy zasób słów i umiejętności językowych. Dodatkowym atutem są pytania, jakie znajdują się na kartach tej książki dla dzieci, dotyczące treści, rzeczy i czynności, które przedstawione zostały w opowieści. Maluch, odpowiadając, trenuje swoją pamięć, wyobraźnię, a także ćwiczy odmianę rzeczowników oraz czasowników.

„Pucio na wakacjach. Ćwiczenia mowy dla przedszkolaków”

Książeczka „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia mowy dla przedszkolaków” dedykowana jest dzieciom od 3 roku życia. Pucio razem z rodziną wyjeżdża na wakacje, gdzie jak zawsze przeżywa wspaniałe, pełne humoru, ale też pouczające przygody. Letnie zabawy Pucia to kolejna okazja to poznawania nowych słówek, tym razem związanych z podróżami, różnymi miejscami i środkami transportu. To świetna pozycja dla ciekawskich i chłonnych wiedzy przedszkolaków. Z jej pomocą rodzice mogą w sposób ciekawy i pouczający wyjaśniać dzieciom znaczenie nowych słów, spotkanych rzeczy, czy też wykonywanych podczas wakacyjnych podróży czynności. Maluchy dowiedzą się, co to znaczy urządzić piknik, poznają nowe zabawy w wodzie, czy też dowiedzą się, jak fascynująca może być noc w namiocie. To kolejna z serii o Puciu książeczka logopedyczna, która prowadzi malucha przez zawiły, ale równocześnie fascynujący świat mowy, języka oraz otaczających go przedmiotów i zjawisk.

„Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”

Jeszcze jedna mała książeczka z wielkim i wartościowym wnętrzem. „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”, to pozycja idealna dla najmłodszych czytelników, wkraczających dopiero w świat mowy. Ta książka dla dzieci naszpikowana jest onomatopejami, prostymi sylabami i samogłoskami, których powtarzanie jest dla dziecka niezwykle zabawne, ciekawe, a równocześnie bardzo rozwijające. Wyrazy dźwiękonaśladowcze, pierwsze sylaby, które uczy się wymawiać maluch, to wstęp do doskonalenia aparatu mowy. Częste wspólne czytanie tej książeczki dla dzieci, połączone z gestykulacją, intonacją oraz zabarwieniem emocjonalnym zachęci dziecko do samodzielnego powtarzania nowych dźwięków, sylab i samogłosek, a tym samym pozytywnie wpłynie na rozwój jego mowy.

„Pucio umie opowiadać”

Pucio umie opowiadać” to książeczka logopedyczna dla nieco starszych przedszkolaków. W tym tomie pojawia się nowy członek rodziny, a Pucio ma w związku z tym mnóstwo historii do opowiedzenia. Książka zawiera więcej tekstu niż poprzednie, co jest związane z tym, że Pucio podobnie jak jego czytelnicy jest coraz starszy i coraz lepiej radzi sobie z mówieniem i opowiadaniem. „Pucio umie opowiadać” to lektura mająca zachęcać maluchy do opisywania swoich przeżyć, rozmowy z rodzicami, a także rozwijania swojej wyobraźni oraz rozumienia relacji czasowych i związków przyczynowo skutkowych. „Pucio umie opowiadać' to świetne narzędzie zarówno dla rodziców, którzy chcą zachęcić swoje dzieci do rozmowy, ale również dla wychowawców przedszkolnych, którzy z pomocą tej książeczki mogą pobudzić aktywną rozmowę w grupie przedszkolnej, aranżować analogiczne do książki scenki przekazując maluchom ważne umiejętności oraz rozwijając ich słownictwo i zdolność tworzenia zdań.

„Pucio. Puzzle 3 w 1”

Pucio stał się tak popularnym bohaterem książeczek dla dzieci, że doczekał się również edukacyjnych zabawek dla najmłodszych ze swoimi przygodami. Wśród dostępnych puzzli z Puciem, znajdziemy między innymi puzzle 3 w 1, które zawierają 3 obrazki do ułożenia, składające się z 16, 20 i 24 elementów. Na obrazkach dziecko oczywiście spotka Pucia i jego zwariowaną rodzinkę. Układając puzzle z maluchem, możemy wracać do przeczytanych wcześniej książeczek, inicjować rozmowy, zadawać dziecku pytania, co pobudzi jego wyobraźnię i będzie dobrym treningiem pamięci, a także umiejętności opowiadania. Idealnym pomysłem na prezent świąteczny dla przedszkolaka będą tematyczne puzzle ” Pucio i Misia ubierają choinkę”. Zadaniem dziecka jest ułożenie dużego obrazka w kształcie choinki. Na obrazku oprócz świątecznego drzewka znajduje się główny bohater Pucio, który wraz z Misią przystraja choinkę. Warto również zwrócić uwagę na zestaw "Pucio. Pierwsze zabawy", który składa się z 32 obrazków z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, a także ze zwierzętami, które wydają dany dźwięk. Ten zestaw będzie idealny do zabawy już nawet dla rocznych maluszków, które zaczynają powtarzać pierwsze sylaby i uwielbiają onomatopeje. Powtarzając dźwięki z obrazków, zachęcimy dziecko do wspólnej zabawy, a także do treningu aparatu mowy. Ze starszakiem z kolei, możemy ćwiczyć nazywanie konkretnych zwierząt, zachęcać do opowiadania o nich, czy też ćwiczyć spostrzegawczość, bawiąc się w wyszukiwanie wybranych kartoników.

Gra "Pucio – gdzie to położyć?"

Kolejną ciekawą, edukacyjną zabawką z książkowym bohaterem, jest gra „Pucio – gdzie to położyć?” Gra dedykowana jest dzieciom od 2 roku życia i polega na dopasowywaniu różnych przedmiotów, do konkretnych miejsc na planszach. Plansze przedstawiają różne pomieszczenia domu Pucia, z kolei przedmioty do poukładania to charakterystyczne rzeczy, które spotykamy tylko w danym pomieszczeniu, lub takie, które mogą znajdować się w każdym z nich. Zadaniem dziecka, jest odpowiednie dopasowanie przedmiotów do pomieszczeń. W czasie zabawy maluch ma możliwość doskonalenia rozumienia stosunków przestrzennych, a także nauki stosowania przyimków takich jak „do”, „w” „nad” "przed” itp.

Gra "Pucio – Domino"

Domino to popularna i lubiana przez dzieci gra, która tym razem jest okazją do spotkania z wesołym Puciem. Na 28 dwustronnych kartonikach znajdziemy dwie wersje gry – dla maluszków i dla starszaków. Młodsze dzieci mogą grać w domino obrazkowe, z kolei dla starszaków świetnym treningiem liczenia będzie klasyczna wersja gry. Zabawne kolorowe ilustracje, analogiczne do tych, które dziecko spotyka w książkach o Puciu, skutecznie zachęcają do wspólnej zabawy połączonej z nauką.

Rodzinna nauka przez zabawę, kluczem do sukcesu

Książeczki logopedyczne oraz gry edukacyjne o Puciu i jego rodzince zawładnęły sercami dzieci i dorosłych nie bez powodu. Dr. n. h. Marta Galewska-Kustra – autorka książek, w idealny sposób łączy wiedzę o dzieciach i ich rozwoju, a także potrzebach, z metodami wychowawczymi i logopedycznymi, skutecznymi w pracy z najmłodszymi. Książeczki logopedyczne o Puciu bawią, zaskakują, rozśmieszają, ale przede wszystkim uczą, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Marta Galewska -Kustra daje świetne narzędzia dla całej rodziny, mając świadomość, że nauka i praca z dzieckiem nie kończy się w przedszkolu, szkole czy gabinecie logopedycznym, Tylko systematyczna i wielopoziomowa praca przynosi wymierne efekty w postaci postępów w nauce. Warto sięgnąć do książeczek o Puciu, zwłaszcza jeżeli chcemy aktywnie i świadomie wspierać rozwój i uczestniczyć w edukacji naszego dziecka.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz