Maty edukacyjne
Maty edukacyjne to jedne z najbardziej znanych zabawek dla niemowląt. Chwalone przez rodziców, uwielbiane przez dzieci stale zajmują wysokie miejsca wśród najczęściej wybieranych prezentów dla niemowląt czy to z okazji narodzin, czy z okazji chrzcin. Zasłużenie zyskują miano domowego placu zabaw, atrakcyjnego czasoumilacza, a także wartościowego towarzysza w zdobywaniu nowych umiejętności. Zarówno w wersji podłogowej z zabawkami umieszczonymi dookoła niemowlęcia, jak również zawieszonymi na pałąkach nad brzuchem maluszka świetnie spełniają swoją rolę edukacyjną. Co więcej, są na tyle efektowne wizualnie - w wersjach kolorystycznych dedykowanych dla dziewczynek i dla chłopaków, że wzbogacą każde wnętrze zajmowane przez niemowlę. Wobec tak bogatej oferty pojawia się pytanie - czym kierować się przy wyborze maty edukacyjnej? Na co zwracać szczególną uwagę?
Od kiedy mata edukacyjna?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest – od kiedy można wprowadzać maty edukacyjne? Właściwie już od pierwszych tygodni życia. Mata dla niemowląt wykonana jest z miłej w dotyku, pluszowej tkaniny, która z jednej strony jest miękka i przyjemna dla maluszka, a z drugiej idealnie amortyzuje i izoluje od podłoża. Między innymi właśnie dlatego można kłaść na niej już noworodki. W naszej ofercie znaleźć można maty edukacyjne jednokolorowe, wielokolorowe, kontrastowe, z pałąkami lub bez – w zależności od tego co, komu odpowiada. Każda z nich ma za zadanie wspierać rozwój niemowląt. Warto pamiętać o tym, by często zmieniać pozycję maluszka na macie edukacyjnej - kłaść go na zmianę na plecach i na brzuszku, zwłaszcza na początku, kiedy sam nie potrafi tego jeszcze zrobić. Kiedy maluch leży na plecach należy dopilnować, by zabawki, które są zawieszone na pałąkach znajdowały się nad jego pępkiem, a nie nad głową. Ma to istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju napięcia mięśniowego. Nie zapominamy także o układaniu niemowląt na brzuchu. Niektóre maty edukacyjne posiadają specjalną poduszkę wspomagającą leżenie na brzuszku niemowlaka. Wielu rodziców unika tej pozycji, bo maluszek płacze, bo nie lubi tej pozycji. Dobrze jest, w takich sytuacjach, kłaść niemowlę w różnych miejscach, zwłaszcza w takich, w których wcześniej nie leżało. Matę edukacyjną z łatwością można przenosić - zaczynając od utrzymania pozycji przez kilku sekund i stopniowo wydłużać czas do kilku, kilkudziesięciu minut. Leżenie na brzuchu to pozycja wyjściowa do kolejnych umiejętności - do coraz wyższego podporu na rękach, do pełzania, czworakowania, siadania itd. dlatego bardzo istotne jest to, by każdy maluch ją opanował.
Maty edukacyjne dla niemowląt – zalety mat edukacyjnych
Jedną z najważniejszych zalet mat edukacyjnych dla niemowląt jest to, że wspierają rozwój sensomotoryczny. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że dostosuje się je do możliwości maluszka. Trzymając się zasady, że u niemowląt stymuluje się jeden, góra dwa zmysły jednocześnie dla noworodków wybieramy maty kontrastowe lub jednokolorowe z pobudzającą jeden zmysł zabawką. Upraszczając - położenie noworodka na macie kontrastowej, gdzie dominuje biel i czerń stymuluje zmysł wzroku. Zabawki kontrastowe szczególnie są polecanie dla niemowląt. Podobnie, kiedy leżącemu na plecach na jednokolorowej macie kilkutygodniowemu maluszkowi zawiesimy na pałąku jedną ruszającą się zabawkę też w dalszym ciągu stymulujemy jeden zmysł. Błędem byłoby położenie noworodka na intensywnie kolorowej macie, włączenie mu grającej zabawki i wprawienie w ruch wszystkich znajdujących się na pałąku. Taka kumulacja bodźców, zamiast wspierać rozwój noworodka, spowodowałaby przestymulowanie, a przecież nie o to chodzi.
Wracając jednak do zalet. Przebywając na macie edukacyjnej niemowlę rozwija się ruchowo. W jaki sposób? Mając do dyspozycji dostatecznie stabilne podłoże jakie stanowi mata wraz z zawieszonymi dookoła zabawkami maluch coraz odważniej próbuje zmienić ułożenie swojego ciała. W pewnym momencie wyciąga rączki w kierunku zabawek, próbuje je złapać, a nawet przemieścić się w ich kierunku. Zaczyna bawić się swoim środkiem ciężkości, chwyta za kolana, przewraca się na bok, a następnie na brzuch. Coraz śmielej kręci się dookoła własnej osi chwytając za pałąki, ciągnąć zabawki, przeglądając się w lusterku. Kolejno zaczyna pełzać, podejmuje pierwsze próby siadania i raczkowania. Im więcej możliwości do treningu tym lepiej.
W tym miejscu warto podkreślić kolejną zaletę maty edukacyjnej dla niemowlaka, jaką jest sprzyjająca dobrej zabawie bezpieczna przestrzeń. Rozłożona na podłodze mata powoduje, że niemowlę ma wyznaczone dla siebie miejsce. Kiedy rodzic potrzebuje na chwilę spuścić szkraba z oczu, może to zrobić bez obaw, że ten upadnie i zrobi sobie krzywdę. Poza tym maluch zaciekawiony ilością i różnorodnością zawieszek potrafi przez chwilę zabawić się na macie edukacyjnej sam dzięki czemu rodzic zyskuje kilka minut czasu wolnego na własne aktywności.
Nie bez znaczenia pozostaje też wielkość maty edukacyjnej. Z reguły nie mają one zbyt dużych rozmiarów, dzięki czemu łatwo je złożyć i zabrać ze sobą w podróż. Jak widać, mata edukacyjna ma naprawdę wiele zalet, dzięki którym codzienna opieka nad małym dzieckiem staje się łatwiejsza.
Mata edukacyjna kontrastowa
Jaka sama nazwa wskazuje mata kontrastowa to połączenie bieli z czernią często wzbogacone kolorem czerwonym. Skąd pomysł na taki design? Maty kontrastowe zostały zaprojektowane po to, aby mogły z nich korzystać noworodki już od pierwszych dni życia. Ma to związek z rozwojem zmysłu wzroku, ponieważ początkowo maluszki widzą najlepiej z bliskich odległości właśnie kolory kontrastowe. Duże kształty, wyraźne ilustracje to coś, co przyciąga uwagę maluchów i tym samym wspiera ich rozwój sensoryczny, stymulując wzrok. W miarę rozwoju niemowlęcia do maty kontrastowej można dołączyć pałąki i kolejne zabawki, w tym grzechotki, piszczki, lusterka i dzwoneczki. Wszystko po to, by mobilizować niemowlę do wyciągania rączek do zabawek. W zestawie z matą kontrastową często sprzedawane są także kontrastowe książeczki sensoryczne, które przypięte z boku maty tworzą dodatkową ściankę zachęcającą niemowlęta do odwracania główki i sięgania w ich kierunku. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że maty kontrastowe dostępne na fabrykawafelkow.pl są uszyte z najwyższej jakości polskich tkanin, posiadających wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Nie dość, że są bezpieczne to bardzo łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ bez obaw można je prać w pralce. Czego zatem chcieć więcej?
Mata edukacyjna czy drewniany pałąk z zabawkami?
W ostatnim czasie coraz modniejszym gadżetem dla niemowląt stał się drewniany pałąk z zabawkami. Jego ogromną zaletą jest to, że można go postawić dosłownie wszędzie. Czy na podłodze, w łóżeczku, na kocyku, na dywanie, na macie piankowej będzie świetną zabawką dla niemowlaka. Poza tym, że zapewnia maluchowi równie wiele atrakcji, jak mata edukacyjna to dodatkowo zdobi niemowlęcą przestrzeń. Drewniany pałąk z zabawkami można pokazywać już kilkutygodniowym maluchom. Kolorowe, interaktywne zawieszki mobilizują najmłodszych do wyciągania rączek, sięgania, łapania, a nieco starsze niemowlęta do przyjmowania wyższych pozycji. Nie bez powodu drewniany pałąk z zabawkami określany jest jako „babygym” czyli siłownia dla niemowlaka. Czołowym producentem drewnianych pałąków z zabawkami jest holenderska firma Little Dutch, która od lat zajmuje się tworzeniem oryginalnych, nowoczesnych akcesoriów dla niemowląt z dbałością o każdy szczegół. Drewniane pałąki z zabawkami powstają z wytrzymałego drewna i malowane są farbami na bazie wody – wszystko po to, aby bez obaw mogli z nich korzystać najmłodsi.
Jeśli zastanawiasz się jak wybrać najlepszą dla swojego dziecka matę edukacyjną dla niemowląt koniecznie przeczytaj nasz poradnik Mata edukacyjna - jak wybrać idealną ?